Rawy, Rawki i Rawiki...

Pazdziernik022011
Kolejna noc spędzona przy RAWach, to ostatnimi czasy normalka w moim życiu. Coś mnie naszło, żeby skrobnąć na blogu kilka literek na temat tego formatu.
Podczas spotkań z klientami prawie zawsze pada pytanie: "kiedy otrzymamy zdjęcia", "czy można skrócić czas oczekiwania" itp.
Wciskanie spustu migawki to dopiero początek ciężkiej i żmudnej pracy. Dopiero po zgraniu zdjęć na komputer, zaczyna się prawdziwa "zabawa". Jak już wiecie, fotografuję tylko i wyłącznie w RAWach. Dlaczego RAW, co to jest RAW itd. najlepiej wyjaśni wam Wikipedia:

RAW (ang. surowy) – W fotografii cyfrowej rejestracja zdjęć w formacie RAW pozwala na zachowanie najwyższej jakości obrazu oferowanej przez aparat dając możliwość dokładnej obróbki pliku na komputerze.
Format RAW charakteryzuje się dużym zakresem tonalnym, brakiem kompresji stratnej i zawiera zazwyczaj 12 lub 14 bitów na piksel (w odróżnieniu od 8-bitowych plików JPEG). Plik w formacie RAW uważa się za cyfrowy odpowiednik negatywu, a jego konwersję za wywoływanie. Wywołanie RAW-u można powtarzać dowolną ilość razy np. dla różnego balansu bieli. Nie jest możliwy natomiast proces odwrotny – nie można przekształcić zdjęć np. z formatu JPEG na format RAW, bo część danych uległa bezpowrotnemu straceniu (pominięciu).
W odróżnieniu od zapisu w formacie JPEG albo TIFF, plik RAW nie zawiera bowiem obrazu przetworzonego (wywołanego) przez oprogramowanie aparatu, lecz „surowe” (ang. raw) dane z matrycy światłoczułej. Przeniesienie obróbki obrazu z aparatu do komputera pozwala na zastosowanie oprogramowania o większych możliwościach w stosunku do funkcji dostępnych w aparacie.

Oprócz wywołania RAWa, możemy później zmanipulować dane zdjęcie, aby ostatecznie wyglądało tak jak tego chcemy. Za chwilę zobaczycie magię, jaką można wyczarować dzięki Photoshopowi.
Szybkie przykłady poniżej. Po najechaniu kursorem myszki na dane zdjęcie, zobaczycie jak wyglądał oryginał - czyli surowy RAW (zdjęcia ładują się kilka sekund):
Pytanie z odpowiedziami: czy tak duża ingerencja w fotografie to już grafika, czy jeszcze nie, zostawiam dla was.
A tymczasem wracam do pracy, RAWy czekają...

3 komentarze:

stylova.com pisze...

świetna obróbka, najbardziej podoba mi się efekt na drugim zdjęciu :) Damian

Papier pisze...

dzięki Damian!

Anonimowy pisze...

Ostatnie to moje ulubione :)

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane, dlatego nie wyświetlą się od razu.