Profesjonalny retusz w Photoshopie - Poradnik

Marzec202011
Widzieliście zdjęcia znanych osobistości ze świata show biznesu bez Photoshopa? choćby zdjęcia niejakiej Madonny, które dziś miałem przyjemność oglądać. To najlepszy przykład na to, że tak naprawdę istnieje mały odsetek ludzi których skóra jest nieskazitelna. Możemy się tylko domyślać, czym karmią nas media i jak bardzo nas wszystkich oszukują.
Jeśli jesteś osobą, która chciałaby poznać skuteczną metodę retuszu to trafiłeś/aś w dobre miejsce. Jakiś czas temu, umieszczałem na blogu mały poradnik dotyczący poprawienia wyglądu skóry w najpopularniejszym programie graficznym. Postanowiłem go nieco odświeżyć i na nowo podzielić się z wami moim 'tajnym' sposobem.
Poradnik ten dotyczy tylko i wyłącznie retuszu zdjęć portretowych: pozbędziemy się syfków, przebarwień itp. Dodatkowo wygładzimy twarz, zachowując przy tym fakturę skóry. Co to są warstwy, krzywe, maski i jak tego używać dowiecie się z innych poradników bądź tutoriali dotyczących podstaw Photoshopa.
Zdjęcie na którym będę pracował znajduje się poniżej:

Fotograf: Ken Perry
Bez zbędnego przeciągania, zabieramy się do roboty:

Krok 1
Tworzymy nową warstwę i używamy 'Łatki' żeby usunąć niedoskonałości skóry. Robię to na nowej warstwie, ponieważ mogę później zmienić jej krycie, gdyby okazało się że użycie ww. narzędzia było zbyt mocne. W moim przypadku, po usunięciu syfków itp. zmieniłem krycie warstwy na 70%. Po 1 kroku zdjęcie wygląda następująco:


Krok 2
Spłaszczamy warstwy, by stworzyć na nowo trzy kolejne (wciskamy 3 razy ctl + J). Zmieniamy nazwy warstw:  warstwa 1 na mediana, warstwę 1 kopia na górnop., a warstwę 1 kopia 2 pozostawmy bez zmian. Teraz aktywujemy warstwę medianę i wchodzimy w zakładkę Filtr / Szum / Mediana i ustawiamy jej wartość na 30. Następnie w warstwie górnop. wchodzimy w zakłądkę Filtr / Inne / Górnoprzepustowy zmieniając wartość na 5.0. Teraz w trzeciej warstwie, w której nie zmieniliśmy nazwy (warstwa 1 kopia 2) tworzymy maskę warstwy. Wszystko powinno w tym momencie wyglądać jak w obrazku po lewej.
Krok 3
Aktywujemy maskę (ten biały prostokąt po prawej od miniaturki zdjęcia) i zamalowujemy na niej skórę. Użyłem do tego miękkiego pędzla koloru czarnego. Pamiętaj, że masz zamalować wyłącznie to, co ma być wygładzone - oczy, brwi, usta, włosy pozostaw spokoju. Jeśli się pomylisz, możesz zmienić kolor pędzla na biały i pomalować wcześniej zamalowane na czarno miejsce, by naprawić błąd. Wszystko co zmalujesz na zdjęciu, będzie miało szary kolor (ułatwia to określenie zamalowanego 'terenu'). I teraz musisz zmienić krycie warstwy górnop. ze 'zwykła' na 'nakładka'. Szary kolor zniknie, za to pojawi się nowo stworzona faktura skóry.


Krok 4
To już ostatni krok. Teraz musisz eksperymentować wg. własnego upodobania z kryciem dwóch warstw: gónop. (warstwa odpowiedzialna za teksturę skóry) oraz mediany (gładkość skóry). Tym razem w warstwie górnop. dałem b. małą wartość 8%, natomiast w medianie 38%. Tak wygląda efekt końcowy, po małym rozjaśnieniu, przykontraszczeniu i ociepleniu zdjęcia:

14 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jeden z najlepszych sposobów retuszu skóry z jakim sie spotkałem.

Papier pisze...

Bardzo mi miło. Jest jeszcze jeden, bardziej skuteczny sposób, chociaż moim zdaniem o wiele trudniejszy. Dodatkowo zabierze nam mnóstwo czasu.
Poniżej link do pierwszej części:

http://nienna1990.deviantart.com/art/Dodge-and-Burn-Tutorial-Part-1-101369803

Pozdrawiam & dzięki.

pisze...

do Twojego sposobu dodalem troche szumu na warstwe "gornoprzepustowy" i efekt jest jeszcze lepszy :)

Papier pisze...

hmm zaraz spróbuję, dzięki za wskazówkę :)

pisze...

ja dałem szum na 8 przy 10MPiX zdjęciu, ale też miałem możliwe, że mniej widoczne pory na zdjęciu poprzez inne światło niż u Madonny na zdjęciu powyżej. :)

Papier pisze...

dodanie szumu wychodzi ok, ale wynalazłem coś nowego: trzeba zmienić krycie warstwy górnop. na 'nakładka' - zaraz dopiszę to do posta.

DeMonstra pisze...

Witam! Dzięki wielgachne za ten tutek,na prawde świetny sposób.Wielce mi pomógł a jakie mozliwosci otworzył ;) I też powiem,ze jeden z lepszych sposobów retuszu,efekty można uzyskać genialne a i całkiem łatwo.Fantastycznie :)

Anonimowy pisze...

Świetny tutorial, dzięki niemu dostałem 5tkę na zajęciach, naprawde świetny

Anonimowy pisze...

może i tutorial jest pokazana w klarowny sposób niestety nie działa. Po zmianie krycia warstwy szary obszar nie znika i na dodatek nic nie było wzmianki o krzywych a jednak w screenie widać że coś na nich robiłeś ...

Anonimowy pisze...

Wlaśnie co z tymi krzywymi bo metoda dobra

Maciej Błażejczyk pisze...

I tak własnie powstaja fotki do czasopism :)

Unknown pisze...

REWELACJA!!! Wielkie dzięki:)

Adrian pisze...

Robi wrażenie :)

Patryk pisze...

Każda z pań chciałaby wyglądać jak one po 50tce.. hehe :) Wystarczy znać dobrego grafika :)

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane, dlatego nie wyświetlą się od razu.